1/1
H1 Adult powerful electric moped scooter
The H1 electric scooter is the perfect balance of power, speed and comfort. 1200w motor, 60km/h speed, meets daily life, work and cycling needs.
1/1
| Motor power | 1000W,1200W,1500W |
| Controller | 32A-40A/12 tubes |
| Speed | 45-70km/h |
| Three mode speeds | Low speed (climbing)/Medium speed (city)/High speed (speed)/Reverse |
| Range | 45km-150km/Charge |
| Angle of climb | 15 ° |
| Brake system | Front and rear disc brake |
| Seat height | 810mm |
| Vehicle size | 1860*780*1140mm |
| Front and rear wheelbases | 1450mm |
| Vehicle Weight(Without battery) | 71kg |
| Load limiting | 250kg |
| Tyre | 3.0-10 vacuum tire |
| Light | LED |
| Voltage | 60/72 volts |
| Battery | Lead acid battery or Lithium battery |
| Alarm function | Central lock with burglar alarm, keyless start, find my electric car feature |
| Charger specification | 60V or 72V/3A or 6A/ automatic power off(OEM) |
| Charging time | 3 to 5 hours /6 to 8 hours |
| Front and rear shock absorption | Front - True hydraulic telescopic,Rear - True hydraulic dual shock absorbers and dual tube technology |
| Minimum ground clearance | 150mm |
| Baking paint | Light curing painting |
| Brake handle | Aluminium alloy |
| Peculiarity | USB charging, one click rescue button, reverse gear |