Gogo Eco-friendly electric scooter moped
Our 1000W electric scooter adult size and can ride on the road.The electric motor provides instant torque for fast acceleration and quiet engine with powerful.
| Motor power | 650W |
| Controller | 27A/12 tubes |
| Speed | 45km/h |
| Three mode speeds | Low speed (climbing)/Medium speed (city)/High speed (speed)/Reverse |
| Range | 45km-110km/Charge |
| Angle of climb | 15 ° |
| Brake system | Front disc brake and rear drum brake/Front and rear disc brake |
| Seat height | 790mm |
| Vehicle size | 1700*730*1030mm |
| Front and rear wheelbases | 1250mm |
| Vehicle Weight(Without battery) | 52kg |
| Load limiting | 200kg |
| Tyre | 3.0-10 vacuum tire |
| Light | LED |
| Voltage | 48/60 volts |
| Battery | Lead acid battery or Lithium battery |
| Alarm function | Central lock with burglar alarm, keyless start, find my electric car feature |
| Charger specification | 48V/60V/3A or 6A/ automatic power off |
| Charging time | 3 to 5 hours /6 to 8 hours |
| Front and rear shock absorption | Front - True hydraulic telescopic,Rear - True hydraulic dual shock absorbers and dual tube technology |
| Minimum ground clearance | 100mm |
| Baking paint | PU painting |
| Brake handle | Aluminium alloy |
| Peculiarity | USB charging, one click rescue button, reverse gear |







