CG Electric Motorcycle
Wholesale Delivery Motorcycles - Select 2025 high quality Wholesale Delivery Motorcycles products in best price from certified Africa and Middle east Cargo delivery service.
| Motor Power | 2500 watt electronic control brushless DC motor (waterproof) |
| Controller | 50A/12 tube |
| Speed | 70kmph |
| Three modes of speed | Low speed (climbing)/medium speed (city)/high speed (speed)/reverse |
| Range/Charging Capacity | ≥ 45 kilometers per charge |
| Climbing angle | 15° |
| Brake system | Front and rear disc brakes |
| Seat height | 830mm |
| Vehicle size | 1900*800*1070mm |
| Front and rear wheelbase | 1240mm |
| No battery weight | 70kg |
| Load limiting | 250kg |
| Tire | Front: 2.5-17 Rear: 3.0-17 Vacuum Tire |
| Instrument | LED colored numbers |
| Voltage | 60/72 volts |
| Battery | Lithium battery |
| Alarm function | Central lock with Bluetooth anti-theft alarm, keyless start, find my electric vehicle function |
| Headlight | Fashionable headlights |
| Tail light | Fashion taillights |
| Charger specifications | 60V or 72V/3A or 6A/automatic power-off |
| Charging time | 3 to 5 hours/6 to 8 hours |
| Front and rear shock absorption | Front damping hydraulic,Rear dual tube adjustable hydraulic |
| Minimum ground clearance | 150mm |
| Hub | 17 inch fashionable aluminum alloy wheels |
| Baked enamel | Photocuring |
| Brake handle | Aluminum alloy |
| Characteristic | One click repair, reverse, NFC |